9. 5. 2017
Radnice Prahy 3 přesně před rokem nabídla svým občanům doplňkovou úklidovou službu známou jako Čistá Trojka, která slouží obyvatelům Prahy 3 jako jeden z nástrojů pro udržování pořádku a čistoty.
Za dobu existence Čisté trojky bylo vyřešeno 2500 případů, byly odstraněny stovky černých skládek a odvezeny tuny odpadu. Služba, kterou tvoří dispečer a dvoučlenný tým pohotovostního vozidla, si našla v řadách obyvatel Prahy 3 své příznivce a významně přispěla ke zlepšení jejich životního prostředí.
Jak vlastně Čistá Trojka funguje? Jak moc jsme nepořádní? Na to jsem se jednoho slunného jarního dne zeptala Radka Grunta, který pro Čistou Trojku pracuje od jejího vzniku. Potkali jsme se na Jiřáku, kam byli povolání kvůli rozházenému odpadu kolem popelnic.
Tak jak to dneska jde?
Jako vždycky. Posbíráme odpadky, především uklidíme nepořádek kolem přeplněných popelnic. Už je to taková rutina, Jiřák je jednou z našich obvyklých lokalit, kde se pravidelně pohybujeme.
A co vás přesně čeká, až tady skončíte?
Pojedeme řešit podněty občanů. Nahlašují nám je většinou prostřednictvím aplikace na internetu, momentálně jich tu čeká asi šest. A to určitě ještě pár hlášení dorazí, průměrně jich vyřídíme kolem deseti denně. A když máme vše hotové a zrovna nás nečeká úklid nějakého stálého rajonu nebo monitorování v minulosti uklizených větších ploch, např. černých skládek, najdeme si práci sami.
To věřím. Myslíte si, že je Praha 3 na úklid náročnější než jiné městské části?
To nemohu posoudit, pracuji pouze tady. Ale bydlím na Praze 11 a nějakou takovou doplňkovou službu bychom tam také potřebovali. Myslím si, že je to problém každého většího města. Rozházené popelnice, zapadlá místa v parcích obsazená bezdomovci. To jsou problémy, které se objevují i přes to, že městská část má po celém území zajištěný intenzivní a pravidelný úklid.
Uklízíte po bezdomovcích často?
To ano. Je to jeden z nejběžnějších případů. Hledají v popelnicích použitelné věci, ale odpad zpátky nevrátí. V parcích nebo na odlehlých a méně frekventovaných místech přespávají, vytvářejí si tam vlastní provizorní domovy, bohužel ale plné odpadků. A ty tam pak nechají… Nebo teď se objevil nový trend. Opravdu nevím, kdo je jeho původce, nerad bych vše svaloval na lidi bez domova. Každopádně roztrhané a rozházené igelitové pytle na odpad nacházíme všude možně ve dvorech činžovních domů, na chodnících nebo ve křoví v parcích. Prý tam hledají nedopalky cigaret a jointů, fakt nevím. Lidé ale tyto případy hlásí poměrně často.
Zmiňoval jste černé skládky. Likvidovali jste jich na Praze 3 hodně?
Jistě. Třeba pod křižovatkou na Ohradě směrem ke Krejcárku. To je oblíbené místo. Pokud takovou černou skládku zneškodníme, monitorujeme to prostranství dlouhodobě. Nejen že následnou kontrolu máme přímo v popisu práce, ale navíc nás samozřejmě zajímá, jak třeba po týdnu nebo po čtrnácti dnech vypadá místo, jehož uklizení nás stálo dost času i sil. Chceme, aby se znovu nezaneřádilo, obzvlášť pokud se nachází tam, kde je zvýšená koncentrace nepořádku.
Tvoření černých skládek je vlastně přestupek. Spolupracujete nějak s městskou policií nebo radnicí?
My přímo ne. To má na starosti náš kolega - dispečer, který podněty občanů zpracovává. Pokud případ nespadá do naší činnosti či odbornosti, předává ho dále odpovědné organizaci a pak dohlíží, zda došlo k nápravě. Často jde třeba o nefunkční veřejné osvětlení nebo rozbitý městský mobiliář. I k tomu Čistá Trojka slouží. Na druhou stranu někdy se na nás obrací lidé s problémem, jehož řešení už městské části nepřísluší. Nedávno nám třeba hlásili zlomený klíč v zámku.
A jak na vás vlastně reaguje okolí? Máte nějakou zpětnou vazbu od obyvatel Prahy 3?
Máme a všechny reakce jsou kladné. Lidem se líbí, že tady taková služba funguje, poděkují, nahlásí další podnět. V poslední době začali posílat i fotografie problému, za což jsme zase rádi my, protože nám to usnadňuje práci a místo se pak lépe hledá. Jinak ale v přímém kontaktu nejsme. Při úklidu si nás většinou nikdo nevšímá, maximálně se zeptají, do jaké popelnice co mohou vyhodit.
Co nejabsurdnějšího jste uklízel?
Řekl bych, že exkrement na plexiskle jízdních řádů na tramvajové zastávce.
Tak to už vypadá spíše jako schválnost. Uklízíte často nepořádek, jehož původ se příčí zdravému lidskému rozumu?
Občas se vyskytnou podněty, které se buď tváří podezřele, nebo je vážně nechápete, ale těchto věcí si všímáme a interně je řešíme. Naštěstí jsou ale raritou. I když zase na druhou stranu vyhozené křeslo uprostřed chodníku, opřené staré dveře o zeď domu nebo nefunkční lednice či rozbitá pračka vedle popelnice takovou raritou nejsou. To si pak říkáte, kde se stala chyba. Že to majitelům těchto věcí není trapné. Vždyť sběrných dvorů je v Praze přeci dostatek a pro občany je uložení odpadu zdarma.
To máte určitě pravdu. Ale chodník je asi blíž. Baví vás vůbec vaše práce? Nebo přesněji řečeno, co vás na vaší práci baví nejvíc?
Asi to, že jsem venku. Celý den sedět v kanceláři bych nevydržel, rád se pohybuji na čerstvém vzduchu. Původně jsem profesionální řidič, auto řídím i tady, což jsem rád. A v neposlední řadě mě vlastně baví i pocit, že přispívám ke zlepšení prostředí, ve kterém žijeme.
Děkuji za rozhovor.
Čistá Trojka funguje jako doplňková služba pro Prahu 3 a její občany nad rámec pravidelných komplexních úklidů. Občané mohou hlásit podněty prostřednictvím internetu na stránkách www.cistatrojka.cz nebo v pracovní dny od devíti do pěti hodin na telefonním čísle 777 269 959. V případě připomínek či jakéhokoliv dotazu mohou použít i e-mail info@cistatrojka.cz.