14. 2. 2021
Ti kdo doma třídí odpad, se často snaží přijít na to, které potravinové obaly lze recyklovat. Stroje v třídících továrnách mohou mít stejný problém. Nová technologie „neviditelného čárového kódu“ by tyto potíže mohla vyřešit.
Jak to funguje?
Odpad cestuje rychlostí tři metry za sekundu po jezdících pásech do snímacího zařízení s červeným světlem. Kamera ho naskenuje a identifikuje každý kus. Zařízení je schopné udělat až 150 snímků za sekundu. Čidlo se snaží zachytit okem neviditelné značení na obalech. Nové čárové kódy, které vyrábí americká společnost Digimarc, pokrývají celé balení produktu. Proto se dá kód přečíst z jakéhokoliv úhlu. Stejný kód se dá vytisknout i na plastové obaly.
Databáze pak oznamuje třídícímu stroji, z čeho je obal vyroben. Odpad třídí vzdušné trysky. Tento způsob třídění má 90% úspěšnost. Oproti původní technologii dokáže rozlišit také obaly od potravin od ostatních obalů. Díky tomu mohou být správné druhy plastu použity na výrobu nových položek. Stroj například dokáže odlišit láhev od citronového džusu od láhve od pracího prostředku. Systém také dokáže rozlišit mnohovrstvé a černé obaly.
Stejná technologie může fungovat na samoobslužných pokladnách v supermarketech. Jak uvedl deník Daily Mail tento skenovací systém zavedla společnost Digimarc v loňském roce ve dvou amerických obchodech. Technologie může také pomoci lidem při recyklaci doma. Umožní to aplikace na mobilních telefonech. Jak uvedlo BBC, v roce 2021 by se systém mohl rozšířit i do dalších evropských zemí.