14. 11. 2024
Kam se podíváme, skoro všude vidíme papír, který používáme k mnoha našim činnostem. Papír slouží již od dávných dob k uchovávání a předávání informací.
Nyní si mnozí z nás neumějí představit dovolenou či večer bez knihy či luštění křížovek, děti se ve škole neobejdou bez sešitů a učebnic.
A co takové kreativní využití? Na co bychom kreslili a malovali? Z čeho bychom skládali vlaštovky, origami nebo stavěli papírové draky?Stejně tak papír používáme pro uchovávání a přepravu potravin nebo jejich konzumaci.
Papír dnes běžně používáme k balení potravin ve formě různě velkých krabic a krabiček, sáčků, tubusů nebo třeba jako papír k balení uzenin a lahůdek.
Papírové obaly používáme také k balení svačin, různé druhy sáčků pak často využíváme při balení, prodeji a skladování lahůdek nebo bonbónů, drobného zboží apod.
Pro mnoho z nás jsou důležité také letáky a při práci nedají mnozí dopustit na klasické papírové diáře, kalendáře či vizitky.
KDE SE VZAL, TU SE VZAL PAPÍR!
V podobě, jak ho známe dnes, má papír původ ve starověké Číně. Kolem roku 105 n. l. právě tam přišel dvorní úředník Cchaj Lun s metodou výroby papíru z rostlinných vláken, textilního odpadu a sítí.
Tento objev byl revoluční, protože nahradil dosud používané materiály, jako byl pergamen a papyrus. Postupem času se výroba papíru zdokonalovala a rozšířila se do zbytku Asie, do arabského světa a nakonec do Evropy, kam se dostala přes Španělsko kolem 12. století.
POČÁTKY PAPÍRU V ČESKÝCH ZEMÍCH
K nám dorazilo umění výroby papíru možná už ve 14. století. První papírny byly zakládány především v klášterech, kde se papír využíval pro opisování rukopisů a další duchovní literatury. První historicky doložená papírna se v českých zemích objevila v roce 1499 v Hostinném na řece Labi, což z ní činí jedno z prvních papírenských center ve střední Evropě.
PAPÍRENSTVÍ V ČESKÝCH ZEMÍCH V 16.–18. STOLETÍ
Během 16. a 17. století se rozvíjela výroba papíru po celém našem území. Papírny se nacházely u vodních toků, protože k výrobě papíru byla nezbytná voda a dostatek energie. Jednou z významných historických papíren byla ta ve Velkých Losinách, založená v 16. století, která funguje dodnes a je považována za jednu z nejstarších aktivních papíren v Evropě. Dodnes je možné si v Losinách prohlédnout tradiční výrobní proces a přiblížit si, jak se papír vyráběl před stovkami let.
ROZMACH PAPÍRENSKÉHO PRŮMYSLU V 19. A 20. STOLETÍ V ČESKÝCH ZEMÍCH
S průmyslovou revolucí v 19. století se výroba papíru výrazně změnila. Díky vynálezu nových strojů na výrobu papíru a s objevem levnějších surovin se výroba papíru zrychlila a zlevnila.
Původně se totiž papír vyráběl ze lnu, až v roce 1867 se stala výrobní surovinou dřevovina. To vedlo k masivnímu nárůstu produkce a distribuce papíru nejen pro tisk knih a novin, ale i pro širokou škálu dalších použití.
PAPÍROVÉ OBALY: KDY VZNIKLY TY DNES BĚŽNĚ POUŽÍVANÉ?
Dnes již běžné papírové krabice vznikly kolem roku 1817 ve Velké Británii a rychle se rozšířily díky možnosti ochrany zboží a snadné přepravy.
S rozvojem masové výroby obalů se začaly vyrábět i pevné lepenkové krabice, využívané v průmyslu i maloobchodu. Papírové obaly prošly výrazným vývojem od 19. století. První dnes tak běžně používané papírové sáčky byly patentovány v roce 1852 a s vynálezem sáčku s plochým dnem v roce 1871 se staly standardem pro balení a přepravu potravin a drobného zboží. Papírové kelímky se začali používat na počátku 20. století ale nejlepší je předcházet používání jednorázových kelímků a jiných jednorázových produktů a preferovat opakovaně použitelné produkty.
TŘÍDĚNÍ A RECYKLACE PAPÍRU V ČR
S rostoucím důrazem na ekologii a udržitelnost začala být v druhé polovině 20. století recyklace papíru důležitým tématem i v Československu. Mnozí si vybaví školní sběry papíru nebo odvážení papíru do výkupen surovin. V 90. letech, po sametové revoluci, se začalo třídění papíru systematicky rozvíjet po celém území ČR formou sítě veřejně přístupných kontejnerů označených modrou samolepkou, které u nás umožňují integrovaný sběr odpadu z papíru.
Co to znamená?
Že je u nás možné do sběrných nádob společně třídit papírový obalový odpad, jako jsou krabice, papírové výplně, sáčky apod., společně s neobalovým papírovým odpadem, jako jsou noviny, časopisy, sešity, letáky a další.
Dnes se v ČR recykluje významná část papírového odpadu. Recyklovaný papír se používá v závislosti na délce papírových vláken k výrobě nových produktů. S ohledem na rostoucí globální ekologické výzvy a snahu o snížení závislosti na fosilních palivech a dřevu se v papírenském průmyslu zkoumají alternativní suroviny, jako jsou rychle rostoucí trávy, konopí, nebo dokonce využití odpadního textilu. Papírenský průmysl se v ČR stále více orientuje na udržitelné postupy a efektivnější způsoby výroby s cílem snížit negativní dopady na životní prostředí. Tento trend se týká i oblasti balení zásilek, kde se více firem zaměřuje na ekologické balení zásilek zahrnující znovupoužívání obalů (re-use), využívání recyklovaného papíru, biologicky odbouratelných materiálů a minimalizaci zbytečných obalů. To vše nejen snižuje uhlíkovou stopu, ale také přispívá k lepšímu udržitelnému oběhovému hospodářství.
Děkujeme, že třídíte papír do modrých kontejnerů, protože tak umožňujete jeho další efektivní využití!