14. 12. 2023
Mnoho kuřáků si je během posledních let oblíbilo, ale bohužel si s jejich ekologickou likvidací hlavu neláme. Přechod z klasických cigaret přinesl i nemalou zátěž pro životní prostředí.
E-CIGARETA, ZAHŘÍVANÝ TABÁK A NIKOTINOVÝ SÁČEK. JAKÝ JE MEZI NIMI ROZDÍL?
“Vaping” znamená ohřev a inhalaci e-liquidu, tedy tekutiny obsahující nikotin, glycerin a další příchutě (existují i liquidy bez nikotinu). Tekutina se následně zahřívá zařízením, kterému se říká e-cigareta, neboli vaporizér . Díky ohřevu vzniká aerosol – pára, kterou uživatel inhaluje.
“Zahřívaný tabák” jde o klasický tabák, který je uložen v náplni (někdy se jí říká „heet“) a ve speciálním zařízení se nahřívá na určitou teplotu, díky čemuž se uvolňuje nikotin a aroma (nejde ovšem o pálení tabáku, jak je tomu u klasických cigaret).
Další alternativou kouření jsou “nikotinové sáčky”(polštářky), které jsou populární zejména na severu Evropy. Ty obsahují nikotin, vodu, celulózu, aroma a další látky, které se do těla dostávají skrze sliznici v ústech – sáčky se totiž vkládají pod jazyk či dolní ret.
Nechme stranou vliv na zdraví, dopady jsou předmětem zkoumání, ale podívejme se na tento trend z hlediska dopadů na životní prostředí. I z elektronických cigaret totiž vzniká odpad, se kterým je potřeba se vypořádat.
Kromě přístrojů na vapování, které se dobíjejí a doplňují pomocí náplní, zaplavily svět jednorázové vapovací e-cigarety.
Barevné a nejčastěji plastové tyčinky s lithiovou baterií představují podle odborníků extrémní zátěž pro životní prostředí, jelikož jen malá část konzumentů na celém světě odpad z elektronických cigaret správně likviduje.
Průzkum ukazuje, že více než polovina těch, kdo jednorázové e-cigarety kouří, vyhazuje přístroj do směsného komunálního odpadu.
Kam tedy tyto barevné tyčinky vyhodit a je možná recyklace elektronických cigaret?
Prázdné elektronické cigarety patří do kontejnerů na elektroodpad.
JAK A KAM TŘÍDIT ELEKTRONICKÉ CIGARETY?
Výrobci e-cigaret se snaží na dopad těchto přístrojů na životní prostředí přijít s ekologičtějšími alternativami a řešeními, jak negativní dopady zmírnit.
Některé vapíky lze vytřídit po částech (papírový „rukávek“ a plastový náustek pak přijdou do příslušných kontejnerů, část s baterií do elektroodpadu) nebo se na trhu vyskytují dobíjecí vapíky na náplně (i náplně je třeba po spotřebování vytřídit do elektroodpadu).
Jako nejšetrnější se pak jeví vaporizéry, které se doplňují přímo „liquidem“.
Každý takový přístroj, jednorázový i ten, který lze doplňovat, navíc kupujeme v obalu – kromě samotného přístroje je tedy třeba vytřídit také papírový sáček či krabičku i příbalové letáky (do modrého kontejneru) a plastové komponenty (špunty a nejrůznější víčka patří do žlutého kontejneru na plasty).
ČISTÉ, NEBO ŠPINAVÉ? JAK SPRÁVNĚ TŘÍDIT?
Některé sáčky jsou vyrobeny z tzv. kompozitních materiálů, a patří tedy do směsi – pro správné třídění je důležité sledovat tzv. recyklační značky, které napovědí, jak správně třídit odpad.
Výrobci mají povinnost na obalech uvádět, kam a jak tyto přístroje a jejich komponenty vyhodit.
Ovšem ideálním řešením pro eliminaci negativních dopadů na naše zdraví a také dopadů na životní prostředí je e-cigarety nekonzumovat.