15. 3. 2020
Vsadí obchodníci na ekologickou vlnu? Buď jednorázové obaly opustíme sami, nebo dřív nebo později přijde zákaz. Zatím byl dobrý kšeft plastové pytlíky, kelímky a krabičky vyrábět, teď to může být úplně obráceně. Zatím to zkouší neziskovka Bez obalu a její zkušenosti by mohly pomoct ostatním.
Ročně vyprodukuje průměrná česká rodina 1356 kg odpadu.
Zpětné užívání PET lahví škodí přírodě i zdraví
Dolévání vody do PET lahví není bezpečné. Lahve se testují pro jednorázové použití, existují i takové PET lahve, které se podobně jako skleněné dají vymýt a použít, ale ty u nás nejsou. Oficiální stanovisko pro zpětné užívání i podle legislativy Evropské unie prostě není.
Dolévání vody do PET lahví je hloupost. Lidé, kteří se životnímu prostředí věnují, stejně užívají lahve skleněné apod.
Evropská unie plastovou kalamitu řeší – do roku 2021 začne platit zákaz využívání plastů na jedno použití. Jde například o příbory, brčka či vatové tyčinky. Jako rarita může posloužit obrázek, který v druhé polovině května obletěl svět – fotografie nejslavnějšího igelitového pytlíku. Plastový odpad nalezl v dosud nejhlubším objeveném místě planety, v 11 kilometrů hlubokém Mariánském příkopu, vědec Victor Vescovo.
Plasty jsou prostě všude, téměř denně je nacházející šokovaní odborníci v rybách, kytovcích a v podobě mikročástic i v pitné vodě. Vědci z americké univerzity v Connecticutu dokonce odhadují, že na modré hladině naší planety se vznáší 268 tisíc tun plastů.