Jak se recyklují elektrické kabely?

29. 3. 2020

Jak se recyklují elektrické kabely?

 

Elektrické kabely jsou elektroodpad. Každý elektroodpad v sobě skrývá vzácné kovy, které je z nich možné získat zpět pro další použití. Stejně tak je možné zpětně využít i materiály z izolace. Velké množství odpadních kabelů pochází především ze stavebnictví (demolice), z leteckého a automobilového průmyslu, a z běžné elektroniky, domácích rekonstrukcí.

 

Staré kabely, káblíky a drátky je možné v malém odevzdávat do kontejnerů na elektroodpad nebo do sběrných dvorů.

 

 

Co obsahují elektrické kabely?

V naprosté většině je vodivá část vyrobena z mědi, popřípadě starší kabeláž z hliníku. Existují i kabely využívající jiné drahé kovy, ty se používají především v elektronice a nejedná se o zásadní množství.

Právě měď je třetím nejzásadnějším průmyslovým kovem hned po železu a hliníku. Světová spotřeba mědi je zhruba 24 mil. tun ročně. Mědi ubývá a její recyklace je důležitou součástí ekonomiky.

Další co elektrické kabely obsahují je izolace, kterou tvoří převážně PVC. Aby bylo možné PVC používat jako izolační materiál, je nutné do něho přidávat zpomalovače hoření, tzv. plastifikátory (změkčovadla) nebo stabilizátory. PVC izolace z kabeláže nevhazujeme do kontejnerů na plast!

 

Jak se recyklují elektrické kabely?

Při mechanické recyklaci se kabely (hovoříme zde o kabelech minimálně o centimetrovém průměru) řežou nebo drtí na malé kousky, které se dále dotřiďují na základě jejich hustoty, popřípadě pomocí elektrostatických technologií. Tímto způsobem je možné získat z odpadních kabelů zpět čistou měď a PVC. 

Tenké kablíky se zpracovávají vymrazováním nebo, ultrazvukem popřípadě pomocí horké vody nebo extrakcí plastifikátorů, což způsobí změknutí PVC izolací.

Při chemické recyklaci kabelů se používají oxidační činidla, popřípadě loužení.

Třetí možností je energetické zpracování. Výsledkem je oxidovaná měď a vznik nežádoucích plynů. Tato metoda je nejméně efektivní, ale zatím nejvíce používaná. 

Získané kovy jsou prodávány a využívány pro další výrobu. Odhadem je podíl recyklované mědi je přes 30 %.

 

Recyklace podmořských kabelů?

Podmořské kabely to je samostatná kapitola. Kabely jsou po ukončení životnosti ponechávány na mořském dně. Je to nejenom bezohledné, ale i ekonomicky ztrátové. Tyto kabely jsou vyráběny z vysoce kvalitních materiálů a obsahují velké množství drahých kovů. Odhaduje se, že pod mořem je nataženo kolem 1 200 000 kilometrů kabeláže. Zanechávat tento materiál na mořském dně se ukazuje jako ekonomicky ztrátové aobjevují se první pokusy o zpětnou těžbu této kabeláže a její recyklaci. 

 

Poslední, co zmínit ve spojitosti s recyklací elektrických kabelů, je skutečnost, že díky ilegálnímu obchodu jsou kabely zbavovány izolace prostým hořením. Jelikož izolace obsahují PVC, do ovzduší se uvolňují nebezpečné látky.

Kabely patří do  červených kontejnerů na drobný elektroodpad nebo na sběrný dvůr.